Varis Çeşitleri Nelerdir?

Bacaklarda karşılaşılan varisler uzmanlar tarafından 3’e ayrılmaktadır. Her çeşidin kendine has görüntüsü, şikayetleri ve tedavileri söz konusudur. Her varisin ameliyatsız yöntemlerle tedavisi mümkündür.

Varis Çeşitlerini Yakından Tanıyalım
1 ) Kılcal (Varis) Damar
En hafif varis rahatsızlığıdır. Cilt üzerinden bariz bir şekilde kırmızı ve mor renkte ki ince damarlar belli olur. Kılcal damarlar ilerleyerek diğer varis türlerini almazlar. Çok fazla şikayete neden olmayıp kadınlar tarafından çoğunlukla estetik kusur olarak görülürler. Nadiren çok yaygın olduğu taktirde sızlama, kramp ve ağrı gibi şikayetlere neden olabilir. Radyo frekans ve lazer yöntemleriyle tedavi edilebilirler.

2 ) Orta Varis
2-3mm boyutunda ki damarların kıvrımlı bir hal alması ile beraber ağrı, kaşıntı, sızlama şikayetlerine neden olan varislerdir. Bu tipte ki damarlar yeşil renkte olup, kıvrımları cilt üzerinden belli olur. Orta boy varisler skleroterapi köpük yöntemiyle tedavi edilebilir.

3 ) Büyük Varis
En net anlaşılan varis türüdür. Cilt üzerinden dokunulduğunda ya da çıplak gözle bakıldığında kesin görülür şekildedir. Varis hastalığı olarak kabul edilen tiptir. Büyük varisleri olan hastaların bazıları hiç bir şikayet hissetmeyebilir. Bazıları da tüm şikayetlere maruz kalmaktadır. Orta boy variste olduğu gibi tedavisi köpük skleroterapi yöntemiyle ameliyatsız bir şekilde mümkündür.

Bazı insanlarda da üst kısımda bahsettiğimiz üç tipte bulunabilir. Buna da karma varis ismi verilmektedir.

Hangi Varis Türü Nasıl Tedavi Edilir?
Varislerin tedavisi için uygulanan bir çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler ameliyatlı ve ameliyatsız olarak iki şekilde yapılabilir. Ameliyatsız yöntemlerde üst kısımda belirttiğimiz varis tiplerine göre değişiklik gösterir. Şişli varis tedavi merkezi olarak merkezimizde sadece ameliyatsız yöntemleri uygulamaktayız. Ameliyatsız yöntemler sayesinde narkoz veya benzeri anestezi yöntemleri kullanılmaz, pansuman ve istirahate gerek duyulmaz. Kişi tedavisinin bitişi ile merkezden kendi imkanları ile ayrılarak günlük hayatına aralıksız devam edebilir.

Merkezimizde tercih ettiğimiz tedavi yöntemlerini sıralayalım.

Lazer Tedavisi
Günümüzde bir çok hastalığa çözüm olan yöntemlerden biridir. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber sağlık alanına oldukça fayda sağlamıştır. Varis rahatsızlığı da lazerle tedavi edilebilir bir hastalıktır ancak tüm varisler için uygun değildir. Lazerin tedavi yetisi ancak kılcal damarlar için söz konusudur. Orta ve büyük varislerin tedavisinde maalesef lazerin herhangi bir etki ve başarısı yoktur. Pek çok hasta kendi varis tipini bilmeden direk olarak lazer tedavisini araştırır ancak bu son derece yanlış bir işlemdir. Öncelikle varislerin tipi bilinmeli ve buna istinaden tedavi yöntemleri arayışına girilmelidir.

Radyofrekans Tedavisi
Uygulama tarzı lazer yöntemiyle aynı olan radyo frekans yöntemi de yalnızca kılcal damar tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Radyo dalgaları kullanılarak genişleyen damarlar tahrip edilir. Kişi herhangi bir acı hissetmemesi için soğutucu jel eşliğinde uygulanır.

Köpük Skleroterapi Tedavisi (İğneyle Varis Tedavisi Olarakta Bilinir)
Skleroterapi, özel bir ilacın varisli damarlara enjekte edilmesi suretiyle yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu özel ilaç genişlemiş olan damarların tahrip olarak işlevini yitirmesini sağlamakta ve böylece kişinin varislerini yok etmektedir. İlacın saf bir şekilde enjekte edilmesine skleroterapi ismi verilmektedir. Eğer ilaç hava ile reaksiyona sokulursa beyaz köpük benzeri bir hal almaktadır. Buna da köpük yöntemi ismi verilmektedir.

Ücretsiz Varis Muayenesi
Merkezimizde tüm varis hastalarının muayenesi tamamen ücretsiz olarak yapılmakta ve varisleri hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Hangi varis tipine sahip olduğu ve hangi şekilde tedavi edilmesi gerektiği, kaç seans süreceği, tedavi ücreti gibi tüm bilgiler detaylı bir şekilde kalp damar cerrahi uzmanımız tarafından verilmektedir.

Adres: Halaskargazi mahallesi. Halaskargazi caddesi. Kuran İş Merkezi No:145 5. Kat Şişli – İstanbul
TEL: 0212 246 10 04 – 0212 247 10 04
GSM: 0532 463 96 82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şişli Varis Tedavisi