Varis İlaçla Tedavi Olur mu?

Bir çok varis hastası oluşum nedenlerini ve tedavi yollarını bilmediği için diğer bazı sağlık problemleri gibi ilaç, krem veya bitkisel yollarla çözüm arayışına girmektedir. Başlığımızda da belirttiğimiz gibi varis ilaçla tedavi olur mu sorusuna yanıt olarak net ve kesin şekilde hayır diyebiliriz. Söz konusu bu rahatsızlık maalesef ilaç, krem veya diğer bitkisel yollarla asla tedavi edilemez. Peki neden?

Toplardamarlar içinde bulunan kapakçıkların hasar görmesi ile genişlemeye maruz kalır ve bu kapakçıkların onarımı mümkün olamadığı gibi damarlarında eski halini alması mümkün değildir. Yalnız ilaç veya kremlerle şikayetleriniz azaltılabilir. Yani ağrı, sızlama, kaşıntı ve benzeri şikayetler ilaç ve krem kullanımıyla azaltılabilir veya geçer. Yalnız bu kesin bir şekilde şikayetlerinizi tamamen yok edecek anlamına da gelmemektedir.

Varisin ilaçla geçme ihtimali çürük bir dişin fırçalanarak ya da sakız çiğneyerek eski halini alma ihtimaliyle aynıdır. Yani böyle bir olasılık yoktur.

Varislerin tamamen yok olması için cerrahi yöntemlere başvurulmalıdır. Günümüzde ameliyatsız tekniklerin uygulanması ile de tedavisi mümkündür. Yani ameliyat korkusu olanlar, iş güç kaybı yaşamaktan çekinenler, istirahat etmek istemeyen insanlar bu yöntemlerle tedaviyi tercih edebilir. Çok avantajlı olmasından dolayı sadece bu insanların değil tüm varis hastalarının bu yollarla tedaviyi seçmeleri uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Ameliyatsız yöntemler tercih edildiğinde kesi, dikiş, pansuman, narkoz, istirahat ve benzeri hiç bir dezavantaja maruz kalınmamakta ve günlük hayata aralıksız devam edilebilmektedir.

Varis Şikayetleri Nasıl Geçer?
İlaç ve benzeri uygulamalarla şikayetler azaltılabilir demiştik. Fakat bu tarz ürünleri kullanmadan kendi kendimize yapacağımız bazı uygulamalar sayesinde de şikayetler oldukça azaltılabileceği gibi dindirilebilir de. Fakat bahsedeceğimiz uygulamalar günlük ve anlık olarak sürekli devam ettirilmeli asla bırakılmamalıdır. Nasılsa artık azaldı ya da geçti olarak düşünüp bu aktiviteleri de sonlandırdığımız taktirde şikayetlerimiz tekrar gün yüzüne çıkarak bizleri oldukça rahatsız edecektir.

1- Yürüyüş ve Egzersiz
Varisin oluşumunda rol oynayan en büyük etken hareketsiz yaşam tarzıdır. Çoğu insan mesleği gereği gün boyunca ayakta sabit durmakta veya masa başında oturmaktadır. Bu hareketsizlikte kan dolaşımında problem çıkarmakta ve bu doğrultuda kapakçıkların hasar görmesine neden olmaktadır. Demektir ki rahatsızlığımızı farkettiğimiz zaman bu hareketsizliğe son vermeliyiz. Öyleyse gün içinde belli aralıklarla mutlaka hareket etmeli bulunduğumuz ortamda bir yerden bir yere gidip gelmeliyiz ve sabit durduğumuz esnada bacaklarımızın hareket etmesini sağlamalıyız. Bu sayede bacaklarımızda kan dolaşımının hızlı ve akıcı olmasına yardımcı oluruz ve şikayetler mutlaka azalma gösterir. Bunun dışında günlük en az 30 dakika yürümeliyiz. Bu yürüyüşler hiç yürüyüş yapmayan insanlar için ilk başlarda her ne kadar ızdırap verici olsa da bir müddet sonra alıştığında ve çok rahat ettiğini farkettiğinde güzel olduğu gibi vazgeçilmez olacaktır. Yürüyüş dışında evde, bahçede ya da müsait benzer bir yerde egzersiz yaparak bacakların hareket ettirilmesi oldukça olumlu olacaktır.

2- Varis Çorabı Kullanabilirsiniz
İnsanların yanılgıya uğradığı bir diğer konu da varis çorabıdır. Özellikle varis hakkında tecrübesi olmayan aile hekimleri ya da dahiliye uzmanları onlara varis konusunda yakınan hastalarına varis çorabı giymesini tavsiye etmektedir. İnsanlar bu çorabın kullanılmasıyla beraber tedavi olacaklarını düşünmektedir. Çorap tedavi edici bir özelliğe veya üstünlüğe sahip değildir. Sadece şikayetlerin azalmasında büyük rol oynamaktadır. Sıkı ve baskı uygulayıcı özelliğe sahip olan çorap bacaklara basınç uygulayarak kan dolaşımının normal seyrine dönmesine yardımcı olmaktadır. Fakat çorap tercihi kalp damar cerrahi uzmanının tavsiyesine göre olmalı ve yanlış çorap kullanımından kaçınılmalıdır. Çorapların farklı sıkılıkta çeşitleri bulunur dolayısıyla sizin mevcut varislerinize hangi tür çorabın uygun olduğuna doktorunuz karar vermelidir. Rastgele kullanımdan kaçınılmalıdır.

3- Bacaklar Yukarıda İstirahat Edin
Özellikle günün ilerleyen saatlerinde şikayetlerde yavaş yavaş artış gösterecektir. Eve geldiğinizde istirahat sırasında bacaklarınızın altına bir minder ya da benzeri destek koyarak kalp seviyesinin üstünde durmasını sağlayın. Bu sayede kan dolaşımına yardımcı olur ve şikayetlerinizin de azaldığına şahit olursunuz.

4- Sıcak Ortamlardan Uzak Durun
Hamam, sauna, ve güneşe maruz kalınacak plaj gibi ortamlar aşırı sıcak olduğu için damarların daha fazla genişlemesine sebebiyet verebileceğinden dolayı uzak durulması gereken yerlerdir. Dolayısıyla bu ortamlardan uzak durulması gerektiği gibi tam aksine soğuk su içinde yürümek damarların toparlanmasını sağlamaktadır.

5- Dar ve Sıkı Kıyafetlerden Kaçının
Bilek ve bel bölgesi lastikli, sıkı kıyafetler giymek kemeri normalden çok daha fazla sıkmak kan dolaşımını engelleyeceği için varislerin ilerlemesine ve şikayetlerin artmasına sebebiyet vermektedir. Bu doğrultuda rahat ve bol kıyafetler giyilmesi tercih edilmelidir. Özellikle bilek ve kemer bölgesi sıkı olmayan kıyafetler kullanılmalıdır.

Ücretsiz Muayene İmkanı Sağlıyoruz
Şişli varis tedavi merkezi olarak tüm varis hastalarının muayenesini ücretsiz olarak yapıyor, varisleri ve uygulanacak doğru tedavi hakkında bilgilendiriyoruz. Bizlere aşağıda ki iletişim numaralarından ulaşarak detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Adres: Halaskargazi mahallesi. Halaskargazi caddesi. Kuran İş Merkezi No:145 5. Kat Şişli – İstanbul
TEL: 0212 246 10 04 – 0212 247 10 04
GSM: 0532 463 96 82

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şişli Varis Tedavisi