Varis Kimlerde Görülür?

Toplumda sıklığı %20 ile 40 arasında olduğu belirtilen varisler yaşam kalitesini etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Cinsiyet ayrımı olmamasına karşın kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Adet dönemindeki hormonal değişimler, hamilelikte yine bazı hormonların etkisi, daha sonra ise anne karnındaki bebeğin basısı sonucu oluşan basıncın damarda genişleme yapması, varis oluşması için uygun bir ortam sağlar.

İçerdiği hormonlardan dolayı, doğum kontrol hapları ve menopoz sonrası kullanılan ilaçlar ve bazı sivilce için kullanılan hap ve kremler toplardamarlarda genişlemeye, yeni varisli damarların oluşmasına neden olur.

Bacak varisleri, pratikte en sık karşılaşılan damar hastalığıdır. Yaş ilerledikçe varis hastalığının görülme sıklığı da artar. Özellikle 70 yaş ve sonrası varis görülme sıklığı %90’lara yaklaşır.

Birinci dereceden akrabalarda ve aile içinde varis hastalığının olması önemlidir. Kalıtımın neden olduğu damar duvarındaki zayıflık, toplardamarlar içinde bulunan kapaklarda bozukluk, varis hastalığının gelişmesi için uygun bir ortam sağlar. Varis ve diğer toplardamar hastalıklarında en önemli faktörlerden birisi ailesel yatkınlıktır.

Uzun süre ayakta kalan insanlarda veya sürekli masa başında çalışan insanlarda varis daha sık görülmektedir. Uzun süre hareketsiz kalma bacağın baldır bölümünde bulunan ve kanın yukarı pompalanmasını sağlayan kasın yeterli çalışmamasına neden olur, bu da kanın bacaklarda göllenmesine yol açar. Özellikle kasap, öğretmen, erkek ve kadın kuaförü, uzun süre taşıt kullananlar, ev hanımı, bankacı, cerrah, hemşire ve sekreterler gibi mesleklerde daha sık görülür.

Aşırı sıcakta iklimlerde yaşayanlarda, aşırı sıcak suyla banyo yapanlarda, kaplıca, sauna gibi sıcak ortamlara maruz kalanlarda varis daha çabuk ortaya çıkar.

Beslenmesine dikkat etmeyip uzun süre kabızlık yaşayanlarda karın içi basıncın artmasından dolayı varis oluşumu kolaylaşır. Ayrıca aşırı sigara ve alkol kullanımı varisi tetikler.

Beli aşırı sıkan giysiler burada bulunan damarlarını dışarıdan baskı altına alarak damarların geri dönüşünü kısıtlar ve varise ortam hazırlar.

Uzun topuklu ayakkabılar ve çok düz ayakkabılar baldır kasının çalışmasını engelleyerek varisi uyarır.
Daha nadir olarak bacaklara alınan darbeler,kazalar, yanıklar, ameliyatlar da varis oluşumunu arttırabilir.

VARİS DERECELERİ NELERDİR?
Büyüklüklerine göre bacaklarda 3 çeşit varis vardır. Bunlara, kendi aralarında kombinasyon yapıp bir arada göründükleri karma varisleri de 4. çeşit olarak ekleyebiliriz.

Kılcal varisler (örümcek ağımsı, spider varisler):
Ciltten çıkıntı yapmayan, saç kılı inceliğinde kırmızı-mor renkli damarlardır. Telanjiektazi de denilen bu damarlar ciltte çok yakın yerleşim gösterirler. 1 mm veya daha az çaptadırlar. Örümcek ağına benzer görüntü oluşturup tüm bacağı sarabilirler. Bunlar bazen varis değil sadece genişlemiş kılcal damar diye de adlandırılır.Bunlar hiç bir zaman büyümez, genişlemez veya başka forma dönüşmez. Bu tür damarlar çok küçük bir alanda birkaç tane olabileceği gibi her iki bacakta çok yaygın da olabilir.

Orta boy varisler (retiküler varisler):
Ciltten hafif çıkıntı yapan, mavi-yeşil mor renkli, çapları 2-3 mm arasında değişen varislerdir. Genellikle dizin arka kısmında bulunur ancak bacağın her yerinde görülebilir. Tek tek ya da ağımsı yapılar halinde olur

Büyük varisler:
Ciltten bariz çıkıntı yapan, çapları 3-4 mm’den büyük varislerdir. Bu tür varisler uzaktan rahatça farkedilebilir. İlerki dönemlerde yılanımsı yani kıvrımlı hal alabilirler. Ciltte damarın kendine ait yeşilimsi mavimsi renk yansıması görülür. Deriden kabarık olup, ayaktayken çok daha belirginleşirler. Bacaklar yukarı kaldırıldığında silinirler. Bu tür varislerin hızlıca tedavi edilmesi gerekir. Bazen hiçbir şikayet yapmasa da yarabileceği komplikasyonlar çok ciddidir.

Karma varisler:
Bazı kişilerde büyük varis, orta boy varis ve kılcal damar beraber görünebilir. Yani aynı kişide hem büyük hem orta boy varis, hem orta boy hem kılcal varis gibi karma görünümler de olabilir.

VARİS OLUŞUMU NASIL ENGELLENİR?
Büyük olasılıkla kalıtımsal bir oluşum olduğundan, varisten tamamen korunmak mümkün değildir; ancak oluşumunu yavaşlatmamız mümkün olabilir. Varis oluşumu genellikle yıllar alan bir süreçtir. Bu süreçten tamamen korunma veya kaçınma mümkün olmasa da bu süreci yavaşlatma mümkündür.

Varisten korunmak için neler yapılabilir?
Bazı eylemler varisin gelişimini yavaşlatabilir ve varise ait şikayetleri azaltabilir:
1- Çok sıcak suyla banyo yapmayın, fırsat buldukça bacaklarınıza soğuk su uygulayın.
2- Güneş altında fazla kalmayın, denize girin.
3- Çok dar kıyafetlerden kaçının, kemerinizi çok sıkmayın.
4- Çok sıkan veya babet gibi düz ayakkabı giymeyin. Çok yüksek topuk da kullanmayın. Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak ya da sıklıkla topuklu ayakkabı giymek bacak kaslarının çalışmasını engelleyeceği ya da toplardamar kanının kalbe iletimini zorlaştıracağı için önerilmez.
5- Acılı yemeklerden, alkol ve sigaradan uzak durun. Kahveyi az tüketin.
6- Fazla kilolarınızı verin.
7- Günlük fiziksel egzersizlerinizi aksatmayın (yarım saatlik hafif bir yürüyüş gibi…). Yüzme, koşma, bisiklet, tenis, gibi bacak kaslarını çalıştıran tüm sporlar faydalıdır.
8- Yatağa yattığınızda bacakların altına 1-2 yastık koyup 15 dakika bu şekilde dinlenin.
9- Uzun süre ayakta durmak ve uzun süre oturmaktan kaçınmak. İşte ya da evde uzun süre ayakta kalmamız gerekiyorsa buna ara ara kısa yürümeler eklemek; uzun süre oturmamız gereken bir mesleğimiz varsa oturduğumuz yerde ayak bileğinin hareketlendirecek egzersizlere alışmak çok faydalı olacaktır.
Bayanlarda varislerin büyük çoğunluğu gebelik ya da doğumdan hemen sonra oluşur. Özellikle gebelik ve doğum sonrasında hareketsizlikten kaçınmak ve gerekirse varis çorabı kullanmak faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şişli Varis Tedavisi