Varis Neden Olur?

Sağlık ve estetik açıdan büyük sıkıntılar veren varis hastalığı birçok kişide yaygın olarak görülmektedir. Varislerin neden oluştuğu ise bize yöneltilen soruların ilk başında gelmektedir. Varis genetik geçişli bir hastalıktır. Yani sizin bu hastalığa maruz kalmanızın en büyük nedenlerden biri ailenizden aldığınız varis genleridir.

Anne, baba ve tanıdığım hiçbir yakın aile bireyimde varis oluşumu yok bende neden var diye soracak olursanız; yalnızca birinci derece aile yakınlarından değil, hiç tanımadığınız bir kuşak öncesi bir akrabanızdan bile bu gen size geçmiş olabilir. Diğer önemli nedenler ise mesleki faktörler, hamilelik, yapılan spor aktiviteleri, yaşa bağlı olarak ilerleme ve çevresel faktörlerdir.

Hamilelikte Varis Ortaya Çıkabilir
Kadınlarda hamilelik döneminde var olan varislerin çok daha hızla ilerleme kaydettiği ,ya da var olmasa bile gebelik ve doğum sonrası büyük ölçüde oluştuğu görülmektedir. Bize başvuran kadın hastalarımızdan genel olarak duyduğumuz, hamilelik ve doğum sonrası varis oluşumu meydana geldiği, ya da var olan varislerin bu dönemde hızla ilerleme gösterdiğidir.

Kullanılan Bazı İlaçlar Varisi Tetikleyebilir
Özellikle doğum kontrolü hapları, bir takım hormon ilaçları ve sivilce tedavisi için kullanılan bir takım ilaçların varis hastalığının oluşumunda ve ilerlemesinde etkili olduğu görülmektedir.

VARİS NASIL ANLAŞILIR
Varis sinsi ilerleyen ve fark edemeyeceğiniz bir rahatsızlık değildir. Sağlık açısından, bacaklarınızda ve ayaklarınızda hissedilebilir ağrılar ve kramplar eşliğinde ilerlerken; görsel olarak ise rahatsızlık verici renk değişimleri, damar belirginleşmeleri ve kılcal damar olarak adlandırılan çok ince kırmızı renkte var ola ,ve çok yaygınlaşabilen görüntüler meydana gelmektedir. Bazı durumlarda duyulan ağrı ve sızılar hastayı gece uykusundan uyandıracak durumlarda olabilirken, bazı durumlarda kişiye çok fazla ağrı sızı hissettirmez. Bize başvuran kadın hastalarımız ağrı, sızı duymadığını fakat estetik olarak çok sıkıntı yaşadığını ve giysi seçimlerini bile rahat yapamadıkları şikayeti ile karşımıza çıkmaktadırlar.

Ağrı, sızı, kramp ve görsel anlamlardan ileriye gittiğimi durumlarda bacaklarda açılmış kanamalı, iltihaplanmış yani varis ülseri seviyesine gelmiş durumlar ile sıklıkla karşılaşmaktayız.

Yukarıda belirttiğimizi şikayetler siz de mevcut ise çok fazla aman kaybetmeden bir kalp damar cerrahi uzmanına başvurmanızı öneriyoruz. Varis öldüren bir hastalık değildir, fakat sağlık ve estetik açıdan yaşam kalitenizi büyük ölçüde etkileyen sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

VARİSE YOL AÇAN FAKTÖRLER
Varis hastalığının oluşmasında en büyük faktörün, genetik gen geçişi olduğu hakkında bilgilendirmemizi sunmuştuk.
Fakat genetik temeli olan bu hastalığın, ilerlemesine neden olacak birçok neden mevcuttur. Bu etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz

Sıcak Hava ve Ortamlar
Varisin en büyük düşmanı olarak sayabileceğimiz listenin başında sıcak gelmektedir. Özellikle yaz aylarında varis hastalarının şikayetlerinin daha da artmasının sebebi budur. Önemle belirtmek isteriz ki anlık olarak damarlarda genişleme sağlayarak size rahatlık hissi veren sıcak su banyoları da varis hastalarının uzak durması gereken bir durumdur ve kesinlikle sıcak su ile duş yapımına bir son vermeniz gerektiğini vurgulamak durumundayız.

Çünkü varis oluşumunun temelinde toplardamarın genişlemesi vardır ve sıcak su toplardamar genişlemelerine en büyük nedenlerin başında gelmektedir. Ilık su ile yıkanmanız ve duştan çıkarken bacaklarınıza uygulayacağınız soğuk suyun önemi bu açıdan büyüktür. Bu çok basit ama altın kural niteliğindedir. Ve aynı şekilde sıcak ile bağdaşan hamam, sauna ve sıcak termal gibi kaynaklarında varis hastalarına iyi gelmeyecek ve uzak durulması gereken aktiviteler olduğunu önemle belirtmemizde fayda vardır.

Mesleki Faktörler
Varis hastalığının ilerlemesinde mesleki unsurlarda önemli ve büyük rol oynamaktadır. çok uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işlerde çalışan kişilerde görülme olasılığı yüksek olduğu gibi, günümüz koşullarında masa başı işlerde çalışan kişilerde de uzun süre hareketsizlik nedeniyle meydana geldiği görülmektedir

Kapakçık Nedir
Vücudumuzu bir bütün olarak ele alırsak, sağlıklı bir beden için sağlıklı bir dolaşım sisteminin olması gerekmektedir.

Varis bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır ve en büyük nedeni toplardamarların bozularak görevinde yeterlilik gösterememesinden kaynaklanır. Toplardamarların en büyük bozulma sebebi ise kalbe kan iletimini sağlayan damar içindeki kapakçıkların sorunlu hale gelip görevini tam anlamıyla yapamaması olarak tanımlanır. Bu kapakçıkların iki yaprağı olup, kalbe kan akışını tek yönlü olarak iletmesi gerekmektedir. Kapakçıklarda deformasyon gerçekleştiğinde akışı sekteye uğratarak akış sisteminin bozulmasına yol açar.

Kapakçıklar tarafından akışı bozulan kan damarlarda birikme ve göllenme meydana getirir. Bunun sonucunda toplardamarlarda genişleme ve dolayısıyla varis hastalığı meydana gelir.

Kapakçık Neden Bozulur?
Vücudumuzda bulunan damar genişliklerini ve içimlerini düşündüğümüzde size bahsettiğimiz kapakçıklar çok güçlü olmayan bir yapıda çağrışım yapabilir. Fakat akla geldiği gibi çok çabuk bozulmaya elverişli ve güçsüz bir yapıda değillerdir.

Çok çabuk bir zaman diliminde aniden bozulma eğilimine girmeyen bu kapakçıklar, özellikle aşırı basınç ve bir takım faktörler eşliğinde zamanla daha çok deformasyon gösterir.

Zaten işleyiş biçiminde yetersizlik durumuna uğrayan kapakçıklar aşırı basınca maruz kaldığı durumlar sebebi ile daha fazla bozulma göstermeye başlar.

KAPAKÇIK TEDAVİSİ MÜMKÜNMÜ?
Belirtmek isteriz ki kapakçık tedavisi imkânsız olmamakla birlikte, başarı şansı çok düşük ve zor bir tedavidir.
Yeni tedavi yöntemleri geliştirmek adına günümüzde konu üzerine hala çalışmalar yapılmaktadır.

Uygulanabilecek tedavi şekli sorunlu damar kapakçığını çıkarılarak, vücudun başka bir damarından alınan kapakçığın nakil yapılmasıyla gerçekleştirilebilir. Ve ya bir başka seçenek olarak yapay kapakçık uygulaması düşünülebilir. Fakat bu tedavilerinde başarı şansı çok düşük olduğu için uygulanması yine tercih edilmeyecektir.

Kapakçıklarda bağlı toplardamarlarda meydana gelen ileri derecedeki yetmezlikler günümüzde ancak medikal (ilaç) tedavisi ile kontrol altında tutulmaya çalışılmaktadır.

Redaksiyon Sevinç Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şişli Varis Tedavisi