Varis Nedir?

Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamar genişlemelerine varis denir. Kısaca açıklayacak olursak; bacaklarımız da bulunan toplardamarlar kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan damarlardır.

Bu damarların içinde yukarı doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar vardır. Bacak kaslarının çalışması ve kan bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı doğru ilerler.Ancak kapaklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimi ile aşağı yönde basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda varisler oluşur.

Genişleyen, uzayan, kıvrımlı yapılı ve ağrı yapan damarlara varisli damarlar denir. Damar çeperindeki hücrelerin irileşmesi ve damar genişlemesi,damarlarda uzama ve ağrıya yol açar. Damarın üst ve alt ucu sabit olduğundan uzama sonucu orada meydana gelen kıvrımlar ağrıya neden olur.

VARİS NASIL ANLAŞILIR?
Varis birkaç şekilde ortaya çıkabilir.Herkes de aynı belirtiler görülmeyebilir.Örneğin cildin iç kısmındaki kılcal damarların kırmızı-mor renkteki çizgilerle ağ halini alması şeklinde görülen varislerde estetik açıdan sorun teşkil eder ve belirtileri çok hafif seyreder.Ancak varisin toplardamarlardaki büyük damarlarda görülmesi sonucu belirtiler belirgin ve kişiyi rahatsız edici bir hal alır.Hasta artan bu ağrıdan şikayet edebilir.Huzursuz bir yanma ve iğne batması hissedebiliyorum der ve bu gibi şikayetlerden yakınabilir.

Varis belirtilerine kısaca değinecek olursak;
Damarlarda Şişlik: Varis hastalığı büyük ölçüde bacaklarda görüldüğü için baldırlardan aşağısını sürekli gözetim altında tutmalıyız. Peki bunu günlük hayatımızda uyguluyor muyuz? Yok denecek kadar az yada hiç yapmıyoruz. Damarlardaki anormal değişiklikleri fark etmemiz bizi bir yönde o hastalık konusu için yakın zamanda önlem almamız gerektiğinin sinyallerini vermektedir.

Yorgunluk Hissi: Günümüzde özellikle ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışanlarda, gün içinde ayaklarını bir yere koyma,dayanma ve oturma isteği oluşur.

Bacaklarda Ağrı: Hastalarda genelde en sık görülen şikayetlerden biride ağrı olup, özellikle ilerlemiş toplardamar genişlemesi olanlarda gün içinde başlayan ve günün sonuna doğru artarak devam eden ağrı ile karşı karşıya kalırlar.

Kaşıntı: Varis belirtilerinden biride kaşıntı olup,vücudumuzun değişik bölgelerinde sürekli görülebildiği için çok fazla ciddiye alınmamaktadır.oysaki basit bir cilt sorunu olabileceği gibi belki de ciddi bir hastalığın habercisi de olabilir.Bu yüzden bir haftadan daha uzun süren kaşıntıların sebebi araştırılması gerekir.

Gece Krampları: Varis hastalarında sık görülen şikayetlerden biride geceleri insanı uykusundan eden kramp problemidir. Toplardamar genişlemesi olan hastalarda sık görülmektedir. Nedenleri arasında kasların fazla kullanımı olsa da yeteri miktarda su tüketilmemesi ve magnezyum ve potasyum gibi önemli minerallerin eksikliği de kişide kramplara sebep olabilmektedir.

Ciltte Renk Değişimi: Diğer bir belirtide sıklıkla görülen cildin renginde değişiklik meydana gelmesidir. Koyu renge geçen cilt aynı zamanda eski nemini kaybederek daha kuru bir cilt halini almaktadır.

Kanama: Genişleyen damarların esnekliği sınırsız olmayacağı için bir noktadan sonra artık çatlamalara ve buna bağlı olarak kanamalara neden olacaktır.

Bacak Yaraları: Son aşaması ise kanamaya bağlı olarak ortaya çıkan yaralar olacaktır.Buda artık yolun sonuna geldiğimizi gösterir ki; ‘öldürmez ama süründürür’ diye tabir ettiğimiz “varis ülseri” olarak karşımıza çıkmaktadır.Buda tabi kişinin sosyal yaşantısını büyük ölçüde etkilemektedir.

Varisin Riskleri Nelerdir?
Günümüzde uzun süre ayakta kalmayı ya da sürekli oturmayı gerektirecek meslek gruplarında çalışan kişilerde görülen varis problemi hem kadınlar açısından estetik kaygılara sebep olabilmekte ve tedavi edilmeyen varislerin daha ileri ki safhada kronik venöz yetmezliğine kadar giden ciddi sonuçları olabilmektedir.

Bu yüzden varise yalnızca estetik açıdan değil,sağlık bakımından da önlem almayı gerektiren önemli bir sağlık sorunu olarak görmek gerekir. Vücuttaki kılcal varisler genelde görsel (estetik) açıdan rahatsızlık verse de fakat tedavi edilmezler ise ilerleyen dönemde damarlar genişledikçe belirgin yakınmalar başlar.

Varisi olan kişilerde gece krampları,bacaklarda kaşıntı ve şişkinlik olur.Bu kişiler ayakta çok kaldıklarında ise ağrı başlar. Daha ileri vak’alarda ise özellikle ayak bileği iç kısmında şişme ve deri altında siyaha yakın renk değişiklikleri görülür. Zamanla bu bölgelerde yaralar oluşabilir.

Bir diğer risk ise genetik yatkınlıktır.Anne ve Baba gibi ve diğer birinci derece akrabalarında varis hastalığı olması varisin en önemli risk faktörüdür.

Bayan hastalarda fazla kilolar ve yine özellikle kadınlar için çok ciddi tehlikeler oluşturan vulva varislerinin oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Ayrıca sigara kullanımı ve alkol tüketimi varis oluşumunu hızlandırmaktadır.Varis tedavi edilmezse ciltte çeşitli ödemlere ve kapanması çok güç yaralara sebep olmaktadır. İlerleyen varis kan dolaşımında da önemli problemlere yol açabileceğinden varislerin ilerlemesine engel olmak gerekir.

VARİS ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Bacak varisleri büyük varisler, orta yada retiküler varisler ve kılcal varisler olmak üzere 3 çeşitdir. Büyük varisler hem sağlık hem de görüntü, diğerleri ise sadece görüntü problemi yaratırlar.Varis çeşitlerini kısaca açıklayacak olursak;

Büyük Varisler: ayakta iken yukarıdan baktığımızda ciltten bariz çıkıntı yapan varislerdir. Bu varis tipi bir hastalık olup tedavi edilmesi zaruri olan bir rahatsızlıktır. Estetik kaygıdan burada söz edilemez. Bu sağlık sorunun tedavi edilmemesi durumunda ileri yaşlarda kişiye ağır sonuçlara sebebiyet verebilir.

Orta Boy Varisler: Cilt yüzeyinde kılcal varis’den farklı olarak kabarıklık yapan varis tipi olan orta boy varisler genellikle koyu yeşil ve mor renkte olur. Bu varis tipinde damar çapı 2-3 mm arasında genişliklere ulaşabilir. Damarlar kıvrımlı bir yapıda olurlar.ve estetik açıdan çok rahatsız edici bir hal almışlardır.Bu varis tipinde hastaların bazılarında hiç yakınma olmaz iken, bazı hastalarda diğer varis belirtileri de görülmeye başlanır.Kaşıntı,yanma ve ağrı bunlardan birkaçıdır.

Kılcal Varisler: kılcal varisler cilt yüzeyinde gözle görülebilen ve saç kılı kadar ince damarlardan oluşur. Kılcal varisler cilt yüzeyinde çıkıntı yapmazlar. Görüntü açısından rahatsızlık yaratan bu varisler toplumun büyük kesiminde bulunmaktadır. Kimi zaman ayak bileklerinde olurken, bazende bacakların arka kısımlarında görülebilmektedir. Kılcal varisler kırmızı ve mor renklerde görülmektedir. Renkleri dolayısı ile kadınlarda estetik açıdan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Redaksiyon Dilek Ervaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şişli Varis Tedavisi